Gelişim her yaşta her zaman diliminde bizler farkında olmadan gerçekleşmektedir. Gelişim sağlanırken karşımızda ki kişiler doğrultusunda ne kadar doğru iletişim kurmamız gerekirse o kadar gelişim için faydası olabilmektedir. Doğru iletişim dediğimiz sadece kelimeleri düzgün telaffuz etmemiz mi? Doğru iletişim dediğimiz aslında bakarsak sadece telaffuzdan ibaret değildir. Kendimizi tanıyıp ne istediğimizi, ne zaman veya birilerine ne anlatmak istediğimizi karşı tarafa en doğru yolla aktarmak doğru bir iletişim olacaktır. Bu soruların cevabını önce kendi kendimize sorup arından da cevapladığımız takdirde karşılıklı doğru iletişimi sağlama olasılığı artmış olacaktır. Farkında olmadan bu sorulara cevap verdiğimiz zaman gelişimimizin bir kısmını sağlamış bulunuyoruz.

Gelişim sadece fiziksel olarak büyümek veya değişmek değildir. İş hayatında sürekli gelişim, yenilenme içinde olduğumuzu biliyor muydunuz? Yenilenme sürecinde karşı tarafla doğru iletişim sağlayamazsak bir yerlerde muhakkak eksik kalınabilir. Eksik konular biriktiği zaman kendimizi yetersiz görmeye başlıyoruz ve doğru düzgün yapabildiğimiz işlerimizi bile yerine getirememeye başlıyoruz. Gelişmekte olan şirket dünyasında bizler ne kadar doğru iletişim kurarsak o kadar gelişen şeylerden geride kalmamış oluruz. Çevreye karşı yapmış olduğumuz iletişimi bazen bir oyun üzerinde, sunum dosyasında, hareketlerimizde, davranışlarımızda farkına varmadan başkalarına göstermiş oluyoruz. Yansıttığımız şeyler ne kadar amacından sapmadan, aktarılmak istenen doğrultuda olursa o kadar doğru ve anlaşılır bir iletişim kurmuş oluruz.

Doğru ve anlaşılır iletişim kurduğumuz zaman iletişimin gelişmemize ne kadar etkisi olduğunu bizzat gözlememiz mümkün olabilmektedir. Gözlemler sonucunda da doğru iletişim kurabilme olasılığı daha çok artmaktadır. Tiyatro oyunun da drama sahnesine yer verildiği zaman oyuncunun yüzünde ki dramı ve acıyı izlemiş ve farkına varmadan oyuncu ile iletişime geçmiş bulunuyoruz. Bu iletişim sayesinde insanların mimikleri ile de iletişim kurabildiğimizi görüyoruz. Gelişimin bir parçası olan iletişimi her alanda rahatlıkla görebilir ve inceleyebiliriz. Gülmek Şahane Gerisi Bahane tiyatro ekibinin tiyatro oyununu izlerken şirket oyunlarına tanık olabilirsiniz. Patronla, çalışanla çalışan başka bir görevli ile iletişimlerine tanık olup insanların diyalogları arasında iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Aslında her gün yaşadığımız olaylar bizzat olayın içinde olduğumuz zaman fark edemiyoruz Gülmek Şahane Gerisi baha Bahanene tiyatro ekibi ile yaptığımız iletişim yanlışlarını ve doğruları daha keskin ve doğru şekilde gözlemleyebilme imkânı sizlere sunulmaktadır.