Motivasyon, insanın hayatındaki ilerlemesinde güç veren en önemli kaynaktır. Gülmek Şahane Gerisi Bahane tiyatro ekibi ile motivasyonun insan üzerinde ki etkilerini birbirinden güzel piyesler ile insanlara aktarmaktayız. Aşama aşama motivasyonun insan üzerinde ki etkilerini göstermekteyiz. Gülmek Şahane Gerisi Bahane tiyatro ekibimiz çalışanların ne gibi bir motivasyona ihtiyaçları olduğunu tespit eder. Sonra ne gibi bir tiyatro oyunlarının üzerinde etkisi olabileceğini anlar. Kimlere nasıl ne gibi görevler verebileceğini saptar ve harekete geçer. Gülmek Şahane Gerisi Bahane tiyatro ekibimiz şirket çalışanları üzerinde gözlem yaparak çalışmaya başlar. Çünkü nasıl bir motivasyona ihtiyaçları olduğunu anlamaları ve gereksinimlerini tespit etmeleri gerekmektedir. İhtiyaçlarını belirledikleri zaman, hangi zaman diliminde ne tür sorunlar ile karşı karşıya kaldıklarına bakar ve incelemelerde bulur. Araştırmalarını yaptıktan sonra yetkili kişiler ile irtibata girer ve sorunların ne derece büyük olduğu tespit etmeye çalışılır.

Araştırma, inceleme bölümü bittikten sonra harekete geçme bölümü devreye geçer. Harekete geçme bölümünde günün hangi saatinde olacağı, ne tür tiyatro oyunu olacağı, hangi ünlü tiyatro oyuncuların çağırılacağı tespit edilir. Tiyatro metni hazırlanırken çalışanlardan da yardım istenir. Birebir içerden destek alarak, olayı canlandırmaya yardımcı olmaktadır. Destek alınan kişinin de edebiyat zenginliğinden faydalanması ve önemli bir konuda destek verdiğini bilmesi duygularını tatmin ederek mutlu olmasını sağlar. Harekete geçtikten sonra yürütüp etkisini gözlemleyebilmek daha önemli hâle gelmektedir. Motivasyonun etkisi ilk tiyatro oyununda görmek düşük oranda diyebiliriz. Motivasyon dediğimiz tohumu toprağa ekip yavaş yavaş sulayarak ilgi göstererek, büyümesini beklemektir. Anında etkisi görülen kişilerde kalıcı değil, maalesef ki geçici olmaktadır. Kalıcı olabilmesi için her oyun sonrası birer birer şirket çalışanları incelenmeye devam etmek gerekmektedir.

İnceleme sonucuna göre oyunun seyrinde gelişimler göstermektedir. Memnuniyete göre isteğin artışına göre daha fazla görev ve ligler düzenlenmektedir. Motivasyonun gelişmesi için eğitmenlerin ve ünlü tiyatro üstatlarından ona göre destekler de alınmaktadır. Konuk oyuncuların desteği ile de motivasyonlar sınırsız şekilde devam edebilmektedir. Motivasyon gelişimleri araştırma, inceleme, planlama, harekete geçme şeklinde ilerlemektedir. Harekete geçtikten sonra da incelemeler devam etmektedir. İncelemelerin sonuçlarına göre motivasyonun dozunu arttırıp ve azaltma kararı alınmaktadır.